Just nu bygger vi om vår webbplats som kommer att lanseras under början av 2019.
Har ni frågor eller funderingar är ni välkomna att kontakta oss.

Besöksadress:
Betongvägen 11, 653 50 Karlstad
Postadress:Box 8026, 650 08 Karlstad

Tel: 054-86 64 20
Fax: 054-86 71 55
E-post: info@utabkarlstad.se
E-post: ekonomi@utabkarlstad.se

Org.nr 55 63 38 – 3313
Företaget innehar F-skattebevis

Beställningar: order@utabkarlstad.se

Anm. I samtliga ärenden avseende avfall och restprodukter skall alltid UTAB s Miljösamordnare kontaktas i första hand.

Kontaktpersoner UTAB
Marina Blomqvist Miljösamordnare marina.blomqvist@utabkarlstad.se 070-334 25 62
Peter Hjalmarsson Affärsområdeschef Entreprenad peter.hjalmarsson@kewab.se 070-348 47 64
Göran Karlsson Transportledare avfall (Flak & containers) goran.karlsson@utabkarlstad.se 070-520 45 54
Agneta Swedlund Transport agneta.swedlund@utabkarlstad.se 070-331 10 14
Christian Eriksson Slam och spol 054-10 14 20 072-450 61 00
Anders Karlsson Kewab Rental anders.karlsson@kewabrental.se 070-312 38 75
Lennart Karlsson Transport lennart.karlsson@utabkarlstad.se 070-331 02 58
Mikael Larsson Svarar alltid mikael.larsson@utabkarlstad.se 070-535 06 50
Daniel Lind Anlägg. maskiner daniel.lind@utabkarlstad.se 070-331 09 15
Wille Johansson Entreprenad wille.johansson@utabkarlstad.se 070-334 51 43
Ingalill eller Annica Kontoret info@utabkarlstad.se 054-86 64 20
Ledning och administration
Mikael Larsson VD mikael.larsson@utabkarlstad.se 070-535 06 50
Inga-lill Kjellberg Administration/Personal ingalill@utabkarlstad.se 054-24 10 844 / 070-3409954
Annika Bengtsson 054-24 10 842 070-540 36 01
Karin Löfgren Kvalitet och Miljö 076-11 78 254
Karlskoga
Mikael Hedegård Transport/maskin mikael.hedegard@utabkarlstad.se 070-239 02 57
Torsby
Bengt Berglund Transport/maskin 070-514 23 44

Lediga tjänster

TVÅ STYCKEN MILJÖARBETARE / SOPBILSCHAUFFÖRER

Din huvudsakliga arbetsuppgift blir att praktiskt delta i insamling och återvinning av avfall och förpackningar inom Karlstad kommun. Du kommer utföra de arbetsuppgifter som förekommer vid insamling t e x samla in avfall, byta kärl hos kund, ha kontakt med kund, rapportera avvikelser mm. Du kör enligt förplanerade rutter och hanterar extrahämtningar och eventuella avvikelser via datastöd i fordonet.

VI SÖKER TVÅ STYCKEN SLAM- & SPOLBILSCHAUFFÖRER.

Som slambilschaufför hos vår kund kommer dina uppgifter att omfatta slamsugning och en hel del spoluppdrag hos både privata- som företagskunder. Att köra slambilen, vilket kräver C-körkort, är en stor del av det dagliga arbetet. Du kommer huvudsakligen att köra inom Karlstad Kommun men körningar i kranskommuner kan bli aktuellt vid behov. I arbetet förekommer även en del administrativa uppgifter på dator.

Grävmaskinist

Vanligt förekommande arbetsuppgifter såsom gräv, schakt och planeringsarbeten.